School-food обладнання для шкільних харчоблоків

Реформа шкільного харчування

Розробку та імплементацію реформи системи харчування в закладах освіти України започатковано з ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Реформа шкільного харчування – одна із важливих реформ у сфері освіти, що розпочата в Україні у 2020 році й триває до сьогодні.

“Сьогодні ми говоримо про освіту не тільки як про дисципліни, уроки та парти. Передусім ми говоримо про людей. Людей, які дорослішають, формують свої звички, зокрема харчові” – Олена Зеленська.

Основне її завдання – формувати здоровий спосіб життя, завдяки впровадженню культури здорового харчування. Одним з важливих завдань під час організації освітнього процесу є організація харчування учнів у закладах освіти, забезпечення дітей належною харчовою продукцією, яка би відповідала дієтологічним нормам і містила необхідні поживні речовини для здорового росту та розвитку. Важливим аспектом реформи є підвищення якості готових страв, забезпечення свіжості продуктів та дотримання вимог санітарних норм у процесі приготування їжі. Реформа шкільного харчування також спрямована на забезпечення доступності шкільного харчування для всіх учнів, незалежно від їхнього матеріального стану чи місця навчання.

Вона складається із комплексу заходів: 

Розробка нових рецептур з корисними продуктами, модернізація їдалень, харчоблоків й технологічного обладнання, підходу до закупівлі продуктів, навчання кухарів нових сучасних підходів до приготування та впровадження загальної культури споживання серед населення й здобувачів освіти, зокрема.

Прерогативою нашої команди є питання якості, безпечності та доступності харчування

що забезпечується сучасним підходом до організації харчування включаючи:

  • реконструкцію,
  • капітальний ремонт,
  • підбір обладнання для харчоблоку,
  • створення проекту під приміщення харчоблоку,
  • монтаж та навчання персоналу.

В основі всього лежить сучасний технологічний процес, що забезпечує дотримання норм HACCP

Варто зазначити, що наразі в Україні триває обов’язковий перехід на систему управління безпечністю харчових продуктів – НАССР. Ця система необхідна для зниження ризиків, які пов’язані з харчовими отруєннями споживачів, для вдосконалення харчових продуктів та процесів їх виробництва, а не тільки для дотримання вимог законодавства.

На якому етапі Реформа сьогодні у державі ​

З січня 2022 року МОН здійснює постійну перевірку процесу втілення реформи шкільного харчування шляхом моніторингу готовності оновлених меню, кількості модернізованих харчоблоків, а також шляхом опитування керівників ЗЗСО щодо відгуків учнів та батьків. За результатами моніторингу, станом на 31 січня 2022 року новим меню, розробленим у межах реформи шкільного харчування, користуються вже більше 10 тисяч шкіл України. У межах реформи оновлення меню для шкільних їдалень, також відбуваються ремонти та оновлення обладнання харчоблоків. Наразі у школах України загалом оновлено майже 3800 харчоблоків.

РЕФОРМА триватиме до повного оновлення харчоблоків у всіх освітніх закладах України​

 1 січня 2022 року почався основний етап реформи системи харчування в закладах освіти. У школах і дитсадках почали діяти нові норми (постанова Кабміну №305). Їх розробили, щоб діти їли більш здорову та різноманітну їжу в шкільних їдальнях. 

МОЗ затвердило меню зі 160 страв, розроблене під керівництвом Євгена Клопотенка. Паралельно із впровадженням нового меню, реформа передбачає модернізацію харчоблоків у закладах освіти: ремонти і встановлення сучасного обладнання. Держава виділяє на це субвенції. На них із доплатами з місцевих бюджетів у 2020 – 2021 роках оновили 3107 шкіл (усього в Україні більше 14 000 шкіл).

Для отримання коштів на модернізацію харчоблоків громадам необхідно:

Наша команда експертів у сфері громадського харчування розробила низку рекомендацій для комплексної модернізації харчоблоків освітніх закладів, включаючи реконструкцію, капітальний ремонт, підбір обладнання для повної заміни, створення проекту під ваше приміщення харчоблоку, монтаж та навчання персоналу, в основі яких лежить сучасний технологічний процес, що забезпечує дотримання норм HACCP.

Комплексний підхід до оновлення інфраструктури харчоблоків дозволить не тільки створити належний естетичний простір, а й підвищити технологічність виробничих процесів, за рахунок переходу на нові стандарти організації харчування.

Підбір способу організації харчування залежить від ряду факторів: 
  • чи наявний в закладі освіти харчоблок, 
  • як він оснащений, 
  • чи є працівники, які готують їжу, 
  • чи спроможна громада залучити підприємства, що постачають продукти або послуги з харчування,
  • кількість малокомплектних шкіл та можливість громад організувати в них харчування.

Наш досвід

За 3+ роки ми модернізували харчоблоки у 160+ школах та інших закладах освіти України, які відвідує більше 70 000+ дітей

(067) 428 08 37

Консультація за номером телефону

Це стало можливим завдяки реформі шкільного харчування. Оновлене обладнання покращило технологічні процеси приготування страв, сприяло переходу до здорового харчування, а також забезпечило належну гігієнічність посуду в шкільних їдальнях та температурний режим готових страв. 

Реформа шкільного харчування підтримується всіма регіонами: у кожній області діють регіональні плани щодо створення належних умов для безпечного харчування в закладах освіти і забезпечується формування культури здорового харчування.

Сучасний підхід до організації харчування й новітнє технологічне обладнання забезпечує:

  • Швидкість приготування
  • Єдиний стандарт
  • Безпеку столового посуду
  • Мобільність
  • Стандартизацію якості.

Нашим завданням у реалізації реформи шкільного харчування на наступні роки є допомога у відновленні та модернізації харчоблоків, в тому числі створення фабрик-кухнонь, що дозволяють забезпечувати повноцінним харчуванням учнів (та інші групи населення за потреби та можливості).

Стратегія ґрунтується на аналітичному звіті про стан організації харчування в закладах освіти до повномасштабного вторгнення рф на територію України та після і включає 4 основні напрямки: